نام انگلیسی : Caspian seal 
نام علمی: pusa caspica

خانواده : phocidae

                    فک خزر تنها پستانداریست که در دریای خزر زندگی می کند و یکی از کوچکترین نمونه های خانواده phocidae است. فک های خزر در فصول مختلف سال به نواحی مختلف دریای خزر مهاجرت می کنند.در اواخر پائیز،زمستان و اوایل بهار در سواحل شمالی هستند که دارای آبهای کم عمقترند و هنگامی که آبهای شمالی شروع به گرم شدن و یخها شروع به آب شدن کردند،در پائیز وارد دهانه رود ولگا و اورال می شوند و در رواخر بهار،تابستان و اوایل پائیز به خزر جنوبی و میانی که دارای آبهای عمیقتر و سردتر است برای زندگی در سواحل شنی و زمینهای سنگی کوچ می کنند که معمولا در جزایر زندگی می کنند و نه در خطوط ساحلی مهم. فکها برای جفت گیری و تولید مثل به نواحی شمال می کوچند.روی یخها زایمان کرده و از بچه ها نگهداری می کنند.که محل زایمان آنها بسته به شرایط یخبندان در بخشهای شرقی و غربی خزر شمالی تغییر می کند.
فکها مانند دیگر پستانداران دریایی دراری شش هشتند و حیواناتی مقاوم نسبت به شوری آبند و دمای کمتر از 20 درجه سانتیگراد برای آنها مطلوب است ولی در تابستان دمای 25 تا 30 درجه را هم تحمل می کنند.

اندازه نر و ماده تقریبا یکسان می باشد.طول بدن در فکهای بالغ 4/1 تا 6/1 متر و وزن 50 تا 86 کیلو گرم می باشد.هر دو دارای پوشش خاکستری-زرد تیره هستند که در زیر شکم روشنتر می شود. در فکهای نر خالهای سیاه در تمام بدن و در ماده ها خالها کمرنگتر و فقط در پشت حیوان دیده می شود.
فصل جفت گیری اواخر پائیز و زمستان می باشد.دوره تولید مثلی در این حیوان 2 تا 3 سال می باشد و در هر بار 1 بچه می باشد.دوران بارداری 11 ماه می باشد.فکها حیواناتی تک همسری هستند و به نظر می اید که برای جفت گیری با هم نمی جنگند.در اواخر بهار فک ماده یک بچه می زاید.نوزادان تازه متولد شده دارای پوششی کرک دار هستند که از خزهای بلند سفید و نقره ای پوشیده شده است.این پوشش کمک می کند که بچه ها گرم بمانند تا چربیهای بدن به رشد کافی برسند. طول بدن در هنگام تولد 65 تا 80 سانتیمتر می باشد و وزنی معادل 5 کیلوگرم دارند.بعد از 2 تا 3 هفته بچه فک پوست اندازی می کند، پوشش اولیه شروع به ریختن می کند و جای خود را به خزهای خاکستری تیره می دهد.این مرحله 6 تا 8 هفته طول می کشد. فکهای متولد شده تا 4 تا 5 هفته از مادر شیر می خورند و بعد از شیر گرفته می شوند.بلوغ جنسی در فکهای جوان بین 6 تا 7 سال می باشد.بارداری سالیانه 40 تا 70 در صد کل جمعیت فکها می باشد که گاهی به 30 در صد می رسد که ممکن است به علت آلودگی آبها و شرایط نامساعد محیطی باشد.

اطلاعات زیادی درباره نگهداری والدین از بچه ها وجود ندارد به جز اینکه فکها اصولا حیوانات اجتماعی نیستند و به همدیگر برای نگهداری از بچه ها کمک نمی کنند و و نرها ماده ها را پس مدت کوتاهی از جفت گیری ترک می کنند و به ماده ها برای بزرگ کردن بچه ها کمک نمی کنند و ماده ها برای زمان کوتاهی برای خوردن غذا بچه ها را ترک می کنند.
طول عمر این حیوان نادر در حیات وحش 35 می باشد. اما تا 50 سال هم گزارش شده است. نرها به نسبت ماده ها سن کمتری بالغ بر 26 سال است.
فکها در فصل جفت گیری در زمستان و تابستان به صورت گروهی زندگی می کنند. در زمستان در کنار هم زندگی می کنند و در تابستان بوسیله خرخر کردن خصمانه و زدن باله ها به هم فاصله هایشان را گوش زد می کنند.اما در بقیه فصول سال بیشتر به صورت انفرادی و تنها زندگی می کنند.

فکهای خزر عمدتا ماهی خوارند و در فصلهای مختلف غذاهای مربوط به آن فصل و قابل دسترس را می خورند.ماهی کیلکا مهمترین منبع غذایی فکهاست و حدود 70 درصد از کل غذایشان را تشکیل می دهد.هنگامی که در نواحی شمالی هستند به خوردن ماهیها و خرچنگها می پردازند و هنگامی که در نواحی جنوبی خزر هستند شاه ماهی،ماهی های کوچک،ماهی کپور،ماهی های خمسی،میگو ها و گاهی مارهای دریایی هم در لیست غذایی آنها می باشند.
از دشمنان آنها به جز انسان،عقابهای دریایی و گرگها هستند.عقابهای دریایی در هنگام تولد بچه فکها را شکار می کنند که حدود 22 درصد بچه فکها بدین وسیله از بین می روند و گرگها که در نواحی شمالی دریای خزر فکها را می کشند و می خورند.

فکها در نزدیکی بالای زنجیره غذایی در دریای خزر قرار دارند و انواع مختلفی از خانواده ماهیها و خرچنگها را می خورند و از بین رفتنشان باعث افزایش بیش از حد ماهیها خواهد شد و کاهش آنها همچنین حتما رو تعداد عقابهای دریایی و گرگها تاثیر خواهد گذاشت.

از عوامل كاهش جمعيت فك خزر، ماهيگيري بي رويه، آلودگی آبها، نشت گاز و نفت و گرمتر شدن آب درياي خزر است. همچنين براساس آخرين آمارها تعداد اين حيوان نادرو زیبا 110عدد تخمين زده شده است و هم اکنون در لیست قرمز IUCN قرار دارد.

منبع:بهشت حيوانات

نوشته شده توسط دنياي آبي در شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۷ ساعت 13:51 | لینک ثابت |
 
Powered By Blogfa - Designing & Supporting Tools By WebGozar